Nowoczesne systemy SCADA to zaawansowane oprogramowanie umożliwiające nadzór nad pracą zautomatyzowanych hal produkcyjnych. W artykule sprawdzimy, jakie możliwości oferują systemy SCADA oraz dlaczego naszym zdaniem jest to narzędzie na miarę Przemysłu 4.0.
Supervisory Control And Data Acquisition, czyli SCADA to systemy komputerowe dedykowane do monitorowania stanu procesów produkcyjnych. Aplikacje dostarczają inżynierom danych, które pomagają w optymalizacji, a w konsekwencji zwiększeniu wydajności produkcji. Zbieranie i analiza danych w czasie rzeczywistym pozwala również na podniesienie efektywności pracy zakładu i skuteczniejsze dążenie do obniżenia zużycia energii oraz surowców.
- Koncepcja Przemysłu 4.0 a możliwości systemów SCADA
Przemysł 4.0 to koncepcja łącząca w sobie wykorzystanie rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT – Internet Of Things) oraz systemów informatycznych w celu automatyzacji pracy maszyn przemysłowych i linii technologicznych. Czwarta Rewolucja Przemysłowa dąży do całkowitej integracji świata cyfrowego z rzeczywistym w zakresie produkcji przemysłowej. U podstaw koncepcji leżą możliwości wynikające z gromadzenia dużych ilości danych oraz ich przetwarzania w czasie rzeczywistym.
Industry Big Data, jak można nazwać procesy gromadzenia informacji w Przemyśle 4.0, wymagają zastosowania wyspecjalizowanych rozwiązań informatycznych. Efektywne zbieranie danych pomiarowych z maszyn, czujników i urządzeń jest możliwe, dzięki systemom SCADA. Aplikacje pomagają też w wizualizacji stanu wszystkich komponentów odpowiadających za ciągłość produkcji. Dostarczają też funkcji związanych ze sterowaniem i wykrywaniem nieprawidłowości.
W nowoczesnym Przemyśle 4.0 miejsce systemów SCADA plasuje się pomiędzy operatorem maszyny (człowiekiem, doświadczonym inżynierem) a rozbudowaną siecią czujników oraz urządzeń wykonawczych. Do urządzeń tych zaliczamy również sterowniki PLC, moduły wejścia-wyjścia, a także liczniki oraz czujniki. Efektem konwergencji SCADA oraz systemów Industry 4.0 jest możliwość podejmowania szybszych i trafniejszych decyzji przez inżynierów produkcji.
Więcej informacji na temat nowoczesnych rozwiązań SCADA można znaleźć na stronie jednego z cenionych polskich dostawców systemów – firmy SABUR – pod adresem sabur.com.pl.
- Zalety i zastosowania profesjonalnych systemów SCADA
Inżynierowie doceniają zalety płynące z zastosowania systemów SCADA w nadzorowanych przez nich zakładach produkcyjnych. Jakie korzyści płyną z wykorzystania tych rozwiązań?
- Czerpanie korzyści z akwizycji danych pochodzących z wielu systemów.
- Ograniczenie potrzeby korzystania z papierowej dokumentacji na rzecz jej digitalizacji.
- Możliwość implementacji i analizy zaawansowanych operacji logicznych na modułach PLC.
- Umożliwienie dostępu do danych dla szerokiego grona inżynierów produkcji.
- Możliwość korzystania z urządzeń mobilnych do nadzoru nad produkcją.
Wśród zalet wymienia się również możliwość zarządzania większą liczbą rozproszonych linii produkcyjnych, a nawet zakładów przemysłowych z użyciem jednego systemu SCADA.
Beneficjentami korzyści płynących z zastosowania SCADA mogą być zakłady produkcyjne z praktycznie dowolnej branży. Systemy są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, chemicznym, meblowym, metalowym czy petrochemicznym i ciężkim.
- Wykorzystaj systemy SCADA w swojej fabryce!
Wiesz już, że możliwości systemów SCADA doskonale korespondują z innowacyjnymi założeniami koncepcji Przemysłu 4.0. Świeże spojrzenie na zagadnienia związane z analizą danych oraz podejmowaniem decyzji w zakładach przemysłowych zaowocowało stworzeniem rozwiązań, umożliwiających całościowe ujęcie wszystkich danych z sieci czujników oraz maszyn w jednym miejscu. W ten sposób inżynierowie mogą korzystać z jednego, spójnego źródła informacji.
Jeżeli szukasz profesjonalnego dostawcy systemów SCADA, to skontaktuj się z przedstawicielem firmy SABUR i zapytaj o dedykowaną ofertę dla Twojej firmy. Wykorzystaj potencjał rozwiązań Przemysłu 4.0 w swojej fabryce i podnieś efektywność produkcji!