elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

ulga CSR
Lifestyle

Na czym polega ulga CSR i kto może z niej skorzystać?

W styczniu 2022 r. weszły w życie zapisy Polskiego Ładu. Jednym z nowych rozwiązań jest tzw. ulga CSR, która ma zachęcać przedsiębiorców do wsparcia m.in. działalności sportowej. Na czym dokładnie polega ta opcja i kto może z niej skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zapłacić mniejszy podatek? Przeczytaj artykuł!

Czym jest ulga CSR?

CSR to skrót od określenia corporate social responsibility. Po polsku oznacza to społeczną odpowiedzialność biznesu. W praktyce chodzi o prowadzenie przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami tej koncepcji, co polega na uwzględnianiu wpływu na ochronę środowiska oraz interesy społeczne (np. sport, edukację, kulturę itp.).

Ulga CSR jest inaczej nazywana ulgą sponsoringową. Ma zachęcać przedsiębiorców do tego, by angażowali się w „działalność społecznie pożyteczną” i wspierali rozwój. To całkowicie nowa opcja w polskim prawie podatkowym.

Na czym dokładnie polega ulga CSR?

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi CSR mogą odliczyć od podstawy obliczenia podatku (podstawy opodatkowania) 50% KUP poniesionych na konkretne wydatki. To oznacza, że w sumie w podatku dochodowym (PIT lub CIT) rozliczają 150% poniesionych kosztów. W wielu przypadkach może to znacznie obniżyć podatek do zapłaty, a przy okazji pozwala wesprzeć np. ulubiony klub sportowy czy uzdolnionego młodego sportowca lub naukowca.

Wydatki muszą być jednak poniesione na działalność kulturalną, sportową bądź edukację. Istotne jest też to, że musi to być świadczenie o charakterze wzajemnym. Dla firmy celem jest zatem w tym przypadku osiągnięcie lub zabezpieczenie przychodów. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca również musi uzyskać wymierną korzyść – najczęściej będzie to reklama, np. umieszczenie na liście sponsorów. Sporządza się umowę sponsoringową z dokładnymi zapisami.

Jakie koszty kwalifikują się do skorzystania z ulgi? Niektóre przykłady, które można w ten sposób rozliczyć:

  • sfinansowanie stypendium sportowego czy naukowego,
  • zakupienie sprzętu niezbędnego do uprawiania danego sportu,
  • zasponsorowanie udziału w zawodach,
  • pokrycie kosztów organizacji wydarzenia, np. sportowego,
  • sfinansowanie działalności kulturalnej uczelni artystycznej.

A co z darowiznami? Tego rodzaju wydatki nie są objęte ulgą – nie zachodzi tutaj zasada wzajemności, bo przedsiębiorca niczego nie zyskuje, działanie nie ma wpływu na osiągane przez niego zyski.

Jak skorzystać z ulgi CSR?

Żeby skorzystać z ulgi, wystarczy złożyć stosowną informację wraz z rozliczeniem rocznym za dany rok podatkowy. Aktualnie nie ma kwotowych lub procentowych limitów oprócz jednego – wysokość odliczenia nie może być wyższa od kwoty dochodu, którą podatnik uzyskał w danym roku. 

Ulga CSR jest dostępna dla przedsiębiorców korzystających z różnych form opodatkowania: PIT (zasady ogólne lub podatek liniowy) oraz CIT. Mogą skorzystać z niej zarówno firmy działające w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółek. 

Dowiedz się więcej o uldze CSR i poczytaj, ile można zaoszczędzić dzięki temu rozwiązaniu: https://pragmago.pl/porada/ulga-csr-sponsoring-dzialalnosci-spolecznej/