elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Laptop z promocji czy po cenie regularnej?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w obecnych czasach bez komputera. Jest nam on niezbędny do pracy, rozrywki, codziennych spraw życiowych, jak np. płacenie rachunków, a także w trudnym czasie pandemii – do nauki zdalnej. Zauważyć można, że coraz mniej osób posiada w domu komputer stacjonarny, którym posługują się najczęściej osoby wykonujące pracę zawodową za jego pośrednictwem. Bardziej powszechne są obecnie laptopy – przenośne komputery osobiste. Spośród nich wyróżnić można także ultrabooki i netbooki. Jak wiemy, zakup sprzętu elektronicznego jest dość sporym wydatkiem, dlatego warto rozejrzeć się na rynku i sprawdzić cenę w różnych sklepach, jednak bardzo istotne są także parametry wybranego komputera. A zatem, czym kierować się przy wyborze laptopa?

Jak wybrać odpowiedni laptop ze względu na zastosowanie?

Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, jakie zastosowanie ma mieć sprzęt. Jeżeli potrzebujemy laptopa do domu, zalecany jest uniwersalny, przeznaczony do użytku domowego, który umożliwia wygodne obejrzenie filmów lub odtworzenie muzyki oraz uruchomienie prostych gier i surfowanie po Internecie.

Z kolei laptop przeznaczony do gier musi być wyposażony w dobry procesor i mocną dedykowaną kartę graficzną, Zapewnia on wysoką wydajność i pozwala na płynną rozgrywkę w najbardziej wymagających grach komputerowych. Ponadto, cechuje je też: duża ilość pamięci RAM, pojemne dyski oraz efektywne układy chłodzenia.

Natomiast inny rodzaj komputera niezbędny jest w celach biznesowych. Można wśród nich znaleźć zarówno tanie w eksploatacji modele do pracy biurowej, jak i wysokiej klasy laptopy premium o najnowszych podzespołach, wzmocnionej obudowie oraz szerokiej funkcjonalności. Często są wyposażone w liczne porty przydatne do pracy i pozwalające na wygodne podłączanie peryferiów (np. drukarka, mysz), a także moduł TPM, czytnik linii papilarnych, model LTE oraz złącze stacji dokującej.

W ostatnim czasie pojawiły się na rynku tzw. laptopy konwertowalne, inaczej laptopy 2 w 1, które wyposażone są w zawiasy umożliwiające obrót ekranu. Podkategorią tego rodzaju sprzętu są tzw. laptopy hybrydowe, pozwalające na całkowite odłączenie ekranu od klawiatury, a w ten sposób urządzenie zamienia się w klasyczny tablet.
Ostatni rodzaj to tzw. ultrabooki, których kluczowymi cechami charakterystycznymi są: smukłość i niska waga, wysoka wydajność, szybka łączność, a także energooszczędność i długi czas pracy na baterii. Tego typu laptopy często wybierane są przez profesjonalistów: grafików, programistów, analityków, a także osoby zajmujące się obróbką dźwięku i obrazu.

Inne kryteria wyboru odpowiedniego laptopa

Oprócz przeznaczenia komputera, należy wziąć pod uwagę także takie kryteria jak: system, wielkość laptopa, rozdzielczość ekranu, rodzaj matrycy czy procesor i ilość pamięci RAM, karta graficzna, rodzaj dysku twardego, rodzaj złącz, jakość wykonania obudowy oraz materiał, z którego jest wykonany. Często cechą dodatkową, w szczególności dla kobiet jest często kolor obudowy.

Cena laptopa

Jak wiemy, koszt takiego sprzętu jest wysoki, w zależności od wybranych parametrów. Komputer o lepszych preferencjach będzie kosztował o wiele więcej, niż zwykły. Dlatego warto zorientować się na temat laptopy promocje. Obecnie taki sprzęt oferuje wiele sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych i często zdarzają się bardzo atrakcyjne promocje laptopów, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego produktu, sprawdźmy jego cenę w innych sklepach, bowiem okazuje się często, że ten sam komputer kosztuje w innym sklepie o wiele mniej. Warto również skorzystać z porównywarek cenowych, za pomocą których można zorientować się na temat aktualnych promocji.

Dlatego też decyzja o wyborze komputera i sklepu, w którym zamierzamy go nabyć nie może być pochopna. Ilość sklepów, które oferują sprzęt komputerowy jest ogromna i „prześcigają” się one w atrakcyjności cen. A przecież każdemu z nas zależy na oszczędności pieniędzy.