elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Dom wolnostojący czy segment
Lifestyle

Dom wolnostojący czy segment – co wybrać?

Do wyboru jest wiele budynków mieszkalnych, można zdecydować się na dom wolnostojący, bliźniak, segment. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście zarówno zalety, jak i wady, o których należy pamiętać podczas zakupu w celu podjęcia najkorzystniejszej decyzji. Kupno nieruchomości wiąże się z niemałym wydatkiem, jest to długoterminowa inwestycja. Najważniejsze będzie to, aby zacisze domowe było przytulne, dopasowane do indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych.

 

Czy warto zdecydować się na dom wolnostojący?

Wiele osób marzy o własnym domu, do którego miło wracać po ciężkim dniu pracy, zrelaksować się, odpocząć od codziennych obowiązków. Często wybór pada na dom wolnostojący, który ma dużą przewagę nad segmentem, chociaż trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zakupu. Jeśli komuś zależy na pełnej niezależności, możliwości decydowania o użytkowaniu budynku pod każdym względem, to powinien zacząć przeglądać oferty domów wolnostojących.

Oczywiście nie każdego będzie stać na utrzymanie takiego obiektu, bo koszty eksploatacyjne są wyższe niż w przypadku segmentu. Zaletą będzie jednak bezproblemowy dostęp do światła dziennego, co pozwala na darmowe doświetlenie pomieszczeń, dogrzanie ich w okresie jesienno-zimowym i na wiosnę. Duże możliwości odnośnie montowania stolarki drzwiowej i okiennej to spora zaleta, do dyspozycji są aż cztery ściany od zewnątrz.

W domu wolnostojącym jest wiele okien, co przekłada się na dobrą wentylację, czyli przeciwdziała rozwojowi chorobotwórczych pleśni i grzybów. Nie trzeba przejmować się zawilgoconymi pomieszczeniami, co prowadzi do dyskomfortu i niszczenia elementów wyposażenia. Ogromną zaletą domów wolnostojących jest to, że nie przeszkadzają żadni sąsiedzi za ścianą, można liczyć na większe poczucie prywatności. Nie trzeba nawet zachowywać ciszy nocnej, nikt nikogo nie podsłuchuje.

W domu wolnostojącym można przeprowadzać dowolne remonty, w dowolnym momencie i miejscu, to samo dotyczy przebudowy i rozmaitych innowacji. Obiekt można bez problemu rozbudować lub zmodyfikować, jeśli pozwala na to dostępna przestrzeń. W przypadku domu wolnostojącego do zagospodarowania jest dużo terenu, co jednak wiąże się także z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu i funduszy na utrzymanie wszystkiego w nienagannym stanie, pielęgnowanie.

Na korzyść domów wolnostojących przemawia pełna dowolność estetyczna, można urządzić zacisze domowe zgodnie ze swoimi indywidualnymi preferencjami. Do wyboru są obiekty małe i duże, piętrowe i parterowe, mnogość projektów pozwala na znalezienie idealnego wariantu. Wspomniana wcześniej zaleta braku sąsiadów za ścianą ma też pewną wadę, a mianowicie zmniejsza się bezpieczeństwo, dlatego w celu jego zwiększenia warto pomyśleć o zamontowaniu monitoringu, co z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Czy inwestycja w segment to dobry pomysł?

Segmenty Wawer cieszą się rosnącą popularnością, co wynika między innymi z dużej powierzchni mieszkalnej na niewielkiej działce. Ceny gruntów w stolicy są niestety wysokie, dlatego nawet nieduża powierzchnia sporo kosztuje. Przekłada się to także na duże wydatki związane z wybudowaniem nieruchomości. Segment to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż postawienie samodzielnego domu z działką. Jeśli ktoś potrzebuje sporego metrażu, zależy mu na wielu pomieszczeniach, jednocześnie ma ograniczony budżet, to warto pomyśleć o segmencie.

Kolejną zaletą jest dobra organizacja wnętrza, można nawet liczyć na prywatny ogródek. W przypadku segmentu nie trzeba rezygnować z kawałka zielonego terenu, jest on dostępny od frontu lub po drugiej stronie. Można wobec tego wyznaczyć strefę do relaksu, bardziej intymny teren służący do rekreacji. Jeśli ktoś lubi mieć kontakt z naturą, to nie straci jej po wybraniu segmentu.

Na korzyść segmentów przemawia to, że zapewniają wysoki komfort termiczny, jest mniejszy metraż do ogrzania, co przekłada się także na niższe koszty. Są wspólne ściany, dzięki czemu powstaje naturalnie warstwa izolacyjna, która przeciwdziała stratom ciepła. Trzeba pamiętać o tym, że sąsiedzi także ogrzewają swoje pomieszczenia, dlatego energia się kumuluje, powstaje również podczas wykonywania codziennych czynności w postaci gotowania, pieczenia, kąpania się.

Zasada jest taka, że wraz ze wzrostem i zwężeniem konstrukcji obiektu maleją koszty eksploatacyjne. Segmenty mają najczęściej atrakcyjną lokalizację, bo powstają blisko centrów miast, można jednak uniknąć zgiełku miejskiego. Dobre połączenie komunikacyjne to ogromna zaleta, łatwo i szybko dostać się do różnych punktów usługowych, szkół, zakładów pracy, placówek medycznych itd.

Materiał zewnętrzny