Zastosowanie dławnic kablowych pozwala na niezawodne i co najważniejsze bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie.
Dzięki swojej odpowiednio dobranej i starannie przemyślanej konstrukcji, ich zastosowanie skutecznie zapobiega skręcaniu się kabla. Dzięki temu jest on bardzo dobrze zabezpieczony przez ścianki obudowy, a ryzyko zerwania kabla w tym przypadku niemal nie istnieje.
Dławnice kablowe będą niezastąpione przy przeprowadzaniu kabli zarówno przez obudowę urządzenia elektrycznego, jak i ścianę. Dzięki nim kable są odpowiednio chronione, a ich pozycja stabilna. Stosowane są przede wszystkim przy produkcji urządzeń elektrycznych, przeprowadzaniu przewodów elektrycznych przez elementy stałe (także na dużych odległościach) oraz przy specjalistycznych pracach izolacyjnych. Dławnice kablowe to obecnie jeden z najlepszych i co najważniejsze najskuteczniejszych sposobów na uszczelnienie przejścia przewodów przez obudowy elektryczne, rozdzielnice, sprzęt elektryczny itp.
Jakie cechy charakterystyczne posiadają dławnice kablowe?
To przede wszystkim:
- wykonanie z materiału, charakteryzującego się bardzo dużą wytrzymałością nawet w trudnych warunkach (najlepszy to PA6 – materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych, o bardzo dobrych właściwościach samogasnących);
- możliwość swobodnego zastosowania w zakresie temperatur od -40°C do +100°C;
- klasa palności UL94V-2; – stopień ochronny IP68 (bardzo wysoki).
Dławnice kablowe charakteryzuje bardzo wysoki stopień ochrony IP68. W praktyce oznacza t,o, że są one całkowicie odporne nie tylko na działanie wilgoci (co przy urządzeniach elektrycznych jest niezwykle istotne), ale również charakteryzują się pełną pyłoszczelnością. Potwierdzeniem bezpieczeństwa zastosowania dławnic kablowych jest również klasa palności UL94V-2.
Dławnice kablowe dostępne są w rozmiarach PG7-PG48 oraz M12-M40, w kolorze szarym lub czarnym. Różnorodność ich rozmiarów umożliwia szerokie zastosowanie dławnic.
Ze względu na szerokie zastosowanie, wybór dławnic na rynku jest naprawdę bardzo duży. Dlatego też warto wiedzieć, czym należy się kierować przy ich wyborze. To przede wszystkim mechanizm oraz sposób montażu. Mając na uwadze te dwie istotne cechy, dławnice można podzielić na skręcane (w tym przypadku przewód mocowany jest na dwa sposoby – na wcisk lub przez membranę) lub gumowe, idealnie sprawdzające się w przypadkach, w których okablowanie posiada przynajmniej jeszcze jedno, dodatkowe zabezpieczenie. Dławnice skręcane są niezawodne w wielu sytuacjach, dlatego też są tak często stosowane. Nie tylko odciążają kabel, ale również minimalizują (niemal do zera) ryzyko jego zerwania.
Aby dławnice kablowe spełniały swoje zadanie, powinny posiadać odpowiednio dobrany gwint metryczny bądź gwint PG (dostosowany do normy DIN 40430).