elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Czy warto kupić iPhone
Multimedia

Czy warto kupić iPhone z drugiej ręki i jak nie dać się oszukać?

Sprzęty Apple uznawane są za produkty premium wśród urządzeń mobilnych oraz komputerów. Niestety wraz z wysoką jakością idzie nieraz zaporowa cena, będąca od dawna obiektem żartów. Co, jednak jeśli chcielibyśmy iPhone, a nasz budżet nie jest wystarczający? Wtedy warto zastanowić się nad zakupem używanego smartfona.

Zalety kupna używanego iPhone

Największa zaleta zakupu modelu z drugiej ręki widoczna od razu po rzuceniu okiem na ogłoszenia telefony iPhone. Jest to oczywiście ich cena. Nieraz w pełni sprawny i zadbany model można znaleźć za 2/3 ceny nowego egzemplarza z oficjalnej dystrybucji.

Rynek telefonów używanych to nie tylko aktualnie sprzedawane modele. Na licznych portalach ogłoszeniowych można bowiem znaleźć bez problemu egzemplarze, które debiutowały na rynku nawet 5 lat temu. W przypadku telefonów tej marki nadal będą to przyzwoite urządzenia w rozsądnej cenie.

Na co uważać kupując używany iPhone?

Niestety fakt, że używany sprzęt może nam sprzedać niemalże każdy, łączy się, z tym że okazje ku zarobkowi wykorzystują oszuści. Dlatego też decydując się na kupno sprzętu z drugiej ręki, należy przywiązać szczególną uwagę do kilku rzeczy, które mogą ochronić przed kupnem trefnego egzemplarza. Żeby móc to prawidłowo zrobić należałoby poprosić sprzedawcę o podanie numeru IMEI zarówno wyświetlanego w systemie, jak i naniesionego fizycznie na urządzenie. Telefon dobrze jest obejrzeć osobiście, dlatego też warto korzystać z serwisów z bezpłatnymi ogłoszeniami lokalnymi takimi jak np.: Pokato.pl

Pochodzenie sprzętu

Oczywiście najważniejszą kwestię stanowi to, skąd osoba sprzedająca ma w ogóle iPhone. W zdecydowanej większości przypadków kradzione sprzęty będą zablokowane przy wykorzystaniu systemów bezpieczeństwa Apple. Można to w prosty sposób sprawdzić podając numer IMEI na dedykowanej do tego stronie. Sam numer IMEI można też sprawdzić na stronach zbierających zgłoszone urządzenia, na przykład na IMEIpro.

Jeżeli smartfon ma mniej niż dwa lata, istnieje ryzyko, że został on zakupiony na raty w ramach abonamentu. Co w tym złego? To, że w przypadku nieopłacania rat za sprzęt, telefon zostanie zablokowany. Jest to ostatnio nagminnie wykorzystywane przez oszustów.

Zalanie telefonu

Zalany sprzęt nie tylko przestaje prawidłowo działać, ale także traci gwarancję. Na szczęście iPhone wyposażone są w czujniki LCI umieszczone na górnej bądź bocznej krawędzi obudowy. Jeżeli zmieniły swój kolor z białego na czerwony, sprzęt ma za sobą mokrą przeszłość i raczej nie ma sensu decydować się na zakup.

Stan baterii

Aktualną pojemność baterii i liczbę cykli ładowania można sprawdzić w ustawieniach telefonu albo w specjalnej aplikacji diagnostycznej.

Smartfon czy smartfony?

Nie tak częstym, ale jednak spotykanym na rynku używanych iPhone procederem jest wykorzystywanie części z kilku różnych modeli do nieprofesjonalnej naprawy telefonu. Jak można to wykryć? Niestety jedyny sposób, który w jakimś stopniu na to pozwala to sprawdzenie numerów IMEI w systemie i na urządzeniu – nie powinny to być dwa różne numery. Można także sprawdzić informacje o iPhone na stronie producenta. Jeżeli wyszukiwany tam iPhone 11 opisany jest jako iPhone X, coś jest nie tak. Ta strona pokazuje także informacje na temat gwarancji Apple dla danego egzemplarza.

Zakup używanego iPhone może być opcją na nabycie modelu, który w sklepie przekraczałby ustalony przez nas budżet. Należy jednak dokładnie sprawdzić egzemplarz, który chcemy kupić, aby nie wpakować się w problemy. Najlepszą opcją z tego względu jest osobiste obejrzenie telefonu, a w przypadku wysyłki opłacenie dodatkowej opcji sprawdzenia paczki przed odbiorem.