elektronicznyswiat.pl

Elektronika i Multimedia

Elektronika

Czy można odzyskać dane z telefonu?

Telefony komórkowe / Smartfony są bardzo ważnym, jak nie najważniejszym urządzeniem mobilnym, bez którego większość ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania. Wiele z nich nawet nie wyobraża sobie wyjść z domu bez komórki. Niestety coraz częściej używamy ich do realizacji płatności w sklepach za zakupy. Korzystamy na nich z aplikacji bankowości internetowej, realizujemy przelewy.

Ta wielozadaniowość naszego urządzenia jest przyszłościowa i wygodna, ale jednocześnie sprawia, że jeśli uszkodzimy pamięć lub co gorsza zgubimy ten telefon to jesteśmy narażeni na poważne problemy. Wszystko przez wygodę z korzystania z aplikacji mobilnych, do których chętnie zapamiętujemy hasła na smartfonach i zapełniamy je poufnymi danymi.

Odzyskiwanie danych z telefonu – czy to możliwe ?

Gdy nasz telefon ulegnie uszkodzeniu, jedynie na czym nam zależy to odzyskanie danych. Istnieje na to kilka sposobów. Początkowo wiele ludzi próbuje własnych sił i na własną rękę usiłuje odzyskać dane korzystając z szeregu aplikacji i programów, które wspomagają odzyskiwanie danych z systemów komórkowych. Takie programy są ogólnodostępne w Internecie, jednak przy ich wyborze należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ ich działanie może spowodować jeszcze większe straty. Wystarczy, że wybrana przez nas aplikacja została zmodyfikowana przez młodego hakera. „Ulepszona” o wirusy, całkowicie pozbawi nas możliwości odzyskania danych i dodatkowo trwale uszkodzi system naszego telefonu.

Na szczęście sam proces odzyskiwania danych nie jest problematyczny i zależy głownie od stopnia zniszczenia sprzętu i naszej wiedzy. Nie mniej jednak nie zawsze warto ryzykować, więc najlepiej oddać się w ręce profesjonalisty. Profesjonalne serwisy czy też firmy zajmujące się takimi czynnościami posiadają specjalistyczny sprzęt i zaawansowane oprogramowanie, co jest gwarancją sukcesu. W takich sytuacjach ważny jest nie tylko profesjonalizm, ale też dyskrecja i bezpieczeństwo naszych danych. Szczególnie jeśli utracone dane mają dla nas jakąś dużą wartość sentymentalną (zdjęcia, filmy) lub materialną – ważne dokumenty i pliki.

Naprawa telefonu- czy utracimy dane ?

Pytanie, które najczęściej słyszy pracownik punktu serwisowego urządzeń mobilnych, to „Czy utracę wszystkie dane zapisane na telefonie podczas naprawy?„. Niestety na to pytanie nie ma gotowej i nieskomplikowane odpowiedzi. Utrata danych często jest zależna bezpośrednio od serwisu, od rodzaju naprawy i stopnia uszkodzenia urządzenia. Najczęściej profesjonalne autoryzowane punktu serwisowe telefonów posiadające uprawnienia producentów, mają bardzo rygorystyczne i szablonowe podejście do każdej naprawy telefonu. Przede wszystkim sam producent określa w regulaminie gwarancji, że to klient jest zobowiązany do regularnego wykonywania kopii zapasowej w swoim telefonie. Podczas procedury serwisowej, urządzenie musi mieć – niezależnie od wady – zdiagnozowane oprogramowanie do najnowszej wersji. Co niestety oznacza, że klient oddając swój telefon do serwisu gwarancyjnego utraci swoje dane – niezależnie od rodzaju naprawy.

Jak zapobiec utracie danych?

Najlepiej zacząć od najprostszych rozwiązań, zawsze okazują się niezawodne. Synchronizacja, czyli wyjątkowo prosty i najmniej wymagający sposób. Sama jej aktywacja jest banalnie prosta, co więcej, Smartfon zachęca nas do niej już od pierwszego uruchomienia urządzenia. Dzięki niej, po niefortunnym wypadku, podczas którego dojdzie do uszkodzenia telefonu wystarczy tylko uruchomić inne urządzenie, zalogować się na swoje konto i po kłopocie. Nasze dane, historia połączeń, sms-y, kontakty, zdjęcia, filmy i inne, są zapisane – wystarczy je tylko pobrać na urządzenie.

Inna metodą na zapobiegnięcie utraty danych jest debugowanie – metoda dla wszystkich tych, którzy choć trochę chcą się poczuć jak hakerzy. Choć może się to kojarzyć w włamywaniem na konta, to absolutnie nie ma z tym nic wspólnego. Sam proces również nie jest skomplikowany, a niektórym przypomina zgrywanie danych z nośnika pamięci, a więc bliżej nam będzie do programisty, niż do hakerów.