Wbrew przekonaniu wielu dzieci i wnuków, osoby starsze wcale nie chcą tracić kontaktu ze światem zewnętrznym. Interesują się nowinkami technicznymi, są ciekawe tego, co świat ma im do zaoferowania i chętnie słuchają o tym, co dziś jest możliwe bez wychodzenia z domu, choć kiedyś zajmowało wiele czasu. Oczywiście, wiek stawia seniorom pewne ograniczenia i trudno zakwestionować to, że niektóre rzeczy, właśnie z tego powodu, są dla nich nieosiągalne. Warto jednak pomagać im w dążeniu do tego, aby nie pozostawać w tyle. Pomoże w tym choćby telefon komórkowy dla seniora pod warunkiem, że będzie on rzeczywiście dopasowany do potrzeb osoby starszej.
Jak rozpoznać dobry telefon dla seniora?
Producenci smartfonów nieustannie zaskakują nas nieoczywistymi funkcjami, jakie wprowadzają w oferowanych przez siebie urządzeniach. Starają się przy tym dostarczać telefony skierowane do różnych grup użytkowników. Niemal każda firma ma w swojej ofercie telefony stworzone z myślą o seniorach, choć należy liczyć się z tym, że nie każdy sprzęt tego rodzaju będzie charakteryzował się jednakową przydatnością.
Szukając telefonu komórkowego dla osoby starszej, warto przestrzegać zasady mówiącej o tym, że im mniej skomplikowane będzie to urządzenie, tym lepiej. Nie wolno jednak zapominać o tym, jak szkodliwe są uogólnienia. Seniorzy są coraz lepiej rozwinięci technologicznie. Nie każde rozwiązania z bardzo uproszczonym sposobem funkcjonowania przypadnie im więc do gustu, a tym samym – nie każde wzbudzi też jednakowe zainteresowanie.
Telefon dla seniora – najważniejsze wytyczne
Skoro telefony dla seniorów są tak zróżnicowane, czy można mówić w ogóle o cechach, które będą wspólne dla wielu z nich? Okazuje się, że nie jest to wcale niemożliwe. Przynajmniej kilka z nich jest mile widzianych bez względu na okoliczności i tak jest choćby z fizyczną klawiaturą. W nowoczesnych smartfonach już dawno nie spotykamy się z tym rozwiązaniem. W pewnym momencie uznano je za niepraktyczne, bo klawiatura zajmowała zbyt wiele miejsca. Seniorom o ograniczonych zdolnościach manualnych powinna się ona jednak przydać, stąd też trudno dziwić się, że jest tak mile widziana.
Ważną cechą telefonu dla seniora jest również możliwie jak najbardziej czytelny wyświetlacz. Jego obecność zwiększa komfort obsługi telefonu. Przyczynia się też do tego, że senior może z większą radością odkrywać nowe funkcje smartfonu. Ciekawym rozwiązaniem jest też obecność przycisku SOS. Przydaje się on, zwłaszcza gdy osoba starsza mieszka sama. W przypadku zagrożenia telefon natychmiast łączy się z przypisanym do wspomnianego przycisku numerem. W skrajnych przypadkach może to uratować ludzkie życie.