Klasyczne telewizory już od wielu lat wypierane są przez urządzenia Smart TV. Te drugie stały się natomiast multimedialnym centrum rozrywki dla całej rodziny, zastępując tym samym komputer, tradycyjny telewizor i częściowo również smartfon.
- Czym jest telewizor Smart TV i czym różni się od zwykłego telewizora?
- Jakie zalety posiada telewizor Smart TV?
- Jakie są rodzaje systemów operacyjnych w telewizorach Smart TV?
- Jakie są aplikacje na telewizory Smart TV?
- Ile kosztują telewizory Smart TV?
- Czy warto kupić telewizor Smart TV?
Kiedy na rynku powszechne stały się konsole, smartfony i laptopy, tradycyjna telewizja zeszła na dalszy plan. Konsumenci coraz częściej wybierali rozrywkę internetową, zamiast klasycznych programów telewizyjnych, dlatego producenci telewizorów zostali zmuszeni do zrobienia kroku w stronę potrzeb swoich klientów. Tak powstała idea Smart TV.
Czym jest telewizor Smart TV i czym różni się od zwykłego telewizora?
Smart TV to „inteligentny telewizor”, a więc telewizor, który łączy się z internetem, a tym samym, pozwala użytkownikowi na swobodne korzystanie z jego zasobów. W odróżnieniu od klasycznej oferty telewizyjnej, Smart TV daje znacznie szersze możliwości. Dzięki podłączeniu do internetu, w dowolnej chwili można na telewizorze odtworzyć ulubioną muzykę z YouTube lub Spotify, albo film lub serial z Netflixa czy Playera. Na Smart TV możliwe jest zainstalowanie aplikacji z grą. Nowoczesny telewizor częściowo zastępuje konsolę, chociaż nie poradzi sobie z odtworzeniem najnowszych gier. Na Smart TV można też bez przeszkód przeglądać Facebooka, oglądać zdjęcia, czy pracować – wystarczy połączyć komputer z telewizorem i wykorzystać go jako dodatkowy ekran.
Jakie zalety posiada telewizor Smart TV?
Niemal wszystkie zalety Smart TV wynikają z możliwości podłączenia telewizora z tą technologią do internetu. Dla niewymagających użytkowników, sprzęt ze Smart TV może zastąpić komputer – nowoczesne jednostki pozwalają w pełni korzystać z internetu w dowolny sposób, a więc nie tylko z portali społecznościowych czy serwisów streamingowych, ale również z przeglądarki. Telewizory ze smart TV posiadają zazwyczaj również funkcję Bluetooth, a więc można do nich bezprzewodowo podłączyć każdy domowy sprzęt, który również posiada taką możliwość – laptop, komputer stacjonarny czy też smartfon. Największą zaletą Smart TV jest jego wielofunkcyjność – każdy z domowników znajdzie funkcję, która ułatwi mu korzystanie z dostępnych form rozrywki. Więcej zalet Smart TV można znaleźć, przeglądając konkretne oferty telewizorów na https://www.neonet.pl/technologie/smart-tv.html.
Jakie są rodzaje systemów operacyjnych w telewizorach Smart TV?
Aby telewizor Smart TV mógł działać bez zarzutu, musi posiadać wgrany system operacyjny. Zwykle producenci stosują jeden z trzech najpopularniejszych:
- Android TV – system operacyjny od Google, doskonale znany większości użytkownikom smartfonów; pojawia się m.in. w telewizorach marki Sony, i Philips;
- WebOS TV – stworzony na potrzeby telewizorów LG,
- Tizen TV – stosowany głównie przez markę Samsung.
Niejednokrotnie zdarza się, że producenci telewizorów Smart TV używają dwóch systemów operacyjnych. Wówczas jeden jest systemem głównym, a drugi systemem pomocniczym.
Jakie są aplikacje na telewizory Smart TV?
Aby telewizor ze Smart TV mógł pełnić funkcję domowego centrum rozrywki, oferta dostępnych aplikacji musi być naprawdę szeroka. Wielu użytkownikom wystarczają podstawowe apki, umożliwiające słuchanie muzyki czy oglądanie filmów i seriali. Podstawą jest więc YouTube, Netflix, HBO GO, Player, Ipla i TVP VOD. Melomani znajdą dla siebie więcej aplikacji do odtwarzania muzyki, jak choćby Spotify czy Tidal, a kinomani więcej serwisów streamingowych, np. Amazon Prime Video, Rakuten TV, CDA.pl i VOD.pl. Na niektórych telewizorach Smart TV dostępne są aplikacje dedykowane portalom społecznościowym, np. Facebookowi, a także szeroka oferta gier dla całej rodziny.
Ile kosztują telewizory Smart TV?
Porównując ceny tradycyjnych telewizorów, których jest coraz mniej na rynku, i telewizorów Smart TV z oferty https://www.neonet.pl/, widać wyraźnie, że różnice są niewielkie. Co prawda kluczowe modele znanych marek mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy, jednak cena nie wynika stricte z technologii Smart TV, a raczej z poszczególnych podzespołów samego telewizora i możliwości, jakie te podzespoły dają. Mając więc do wyboru klasyczny telewizor i jednostkę Smart TV, znacznie lepiej zainwestować w tę drugą, której technologia będzie wspierana przez producenta jeszcze przez wiele lat.
Czy warto kupić telewizor Smart TV?
Telewizor ze Smart TV daje znacznie więcej możliwości niż klasyczny sprzęt. Można na nim odtwarzać zarówno tradycyjną telewizję naziemną lub cyfrową, a także korzystać z dodatkowych funkcji, jak serwisy streamingowe, aplikacje do odtwarzania muzyki lub gier. Wybierając telewizor Smart TV dla całej rodziny można zyskać nie tylko nowoczesny sprzęt, ale również zupełnie nowe możliwości wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie.