W dzisiejszym świecie, w dynamiczne zmiany dyktuje technologia, kwalifikowany podpis elektroniczny jest nieodłącznym elementem współczesnej cyfrowej rzeczywistości. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą szybciej, i sprawniej prowadzić swój biznes. Rozwiązania pozwalające na załatwienie sprawy online są już nie tylko oczekiwane przez klientów czy kontrahentów, ale często wręcz wymagane. Nie ulega więc wątpliwości, że przyszłość podpisu elektronicznego jest obiecująca.
Przyszłość dokumentów jest cyfrowa
Cyfryzacja zdominowała praktycznie wszystkie sektory gospodarki. Korzystanie z nowoczesnych środków komunikacji takich, jak np. poczta elektroniczna, stało się standardem, nawet na poziomie małej firmy usługowej czy jednoosobowej działalności gospodarczej.
Kluczem do wykorzystania potencjału cyfrowych rozwiązań XXI wieku jest zastosowanie narzędzi zapewniających pełną digitalizację, w tym przede wszystkim kwalifikowanego podpisu elektronicznego, znakowania czasem czy firmowej pieczęci elektronicznej.
Trendy w e-podpisie dotyczą przede wszystkim digitalizacji dokumentów i tworzenia ich w wersji elektronicznej. Rezygnacja z papieru na rzecz e-dokumentów zwiększa efektywność i wydajność pracy, doskonale redukując przy tym czas niezbędny do obsługi papierowych dokumentów.
Nie da się już zatrzymać procesu globalnego rozwoju cyfrowego i nie dotyczy to jedynie podpisu elektronicznego. Firmy, które zainwestowały w technologie elektronicznego podpisu(https://www.elektronicznypodpis.pl/), z pewnością nie żałują tej decyzji. Dobrze widać to na przykładzie KIR i jego mobilnego e-podpisu, czyli mSzafir. Klienci KIR, którzy wprowadzali e-podpis, przyspieszyli przebieg swoich procesów formalnych, a koszt obsługi dokumentów spadał u nich nawet o 75% .
Organizacje, które nie rozważały jeszcze podobnej inwestycji, wkrótce nie będą miały wyjścia, aby móc dogonić konkurencję i nie stracić klientów.
Należy również pamiętać, że nie da się wdrożyć cyfrowych rozwiązań i założyć, że będą one pracowały niezmiennie przez kolejnych 5-10 lat bez żadnej modyfikacji. Technologia wymaga, aby ją stale udoskonalać i aktualizować.
Przyszłość elektronicznego podpisu
Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać e-podpis w przyszłości, jednak na pewno przez najbliższe lata stanie się kluczowym narzędziem cyfrowym większości firm na świecie. Oto, dlaczego przyszłość podpisu elektronicznego jest tak obiecująca.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Przyszłość e-podpisu przyniesie zapewne jeszcze bardziej zaawansowane metody uwierzytelniania. Już dziś dzięki biometrycznym technologiom takim, jak np. rozpoznawanie twarzy czy odcisków palców, podpis elektroniczny stał się jeszcze trudniejszy do sfałszowania. To oznacza, że w przyszłości oszustwa online w tym zakresie będą prawdopodobnie zupełnie niemożliwe.
Globalna dostępność
Podpis elektroniczny przekracza granice i staje się standardem na skalę globalną. Dzisiaj już można podpisać umowę z klientem z innego kraju, nie wychodząc z domu. To otwiera drzwi przed międzynarodowym biznesem i współpracą na całym świecie na niespotykaną dotąd skalę.
Rozszerzona rzeczywistość (AR) i wirtualna rzeczywistość (VR)
Krokiem w przyszłość podpisu elektronicznego może być wykorzystanie technologii AR i VR do jeszcze bardziej zaawansowanych i interaktywnych procesów podpisywania dokumentów. Czy można sobie wyobrazić podpisywanie umowy w wirtualnym biurze klienta, czując się tak, jakbyśmy tam fizycznie byli? Dziś może jeszcze nie, ale jutro?
AI zadba o odpowiednią formę e-podpisu
Sztuczna inteligencja na tym etapie jej rozwoju może być pomocna np. w określeniu zgodności oraz prawidłowości użycia podpisu elektronicznego. Może sprawdzać na przykład użytkownika e-podpisu pod kątem: właściwej ochrony klucza prywatnego, aktualności certyfikatów, prawidłowego potwierdzenia autentyczności podpisu czy poprawnego użycia podpisu kwalifikowanego.
Materiał zewnętrzny